Atrakcje Bielsko-Biała – nie tylko pobyt w górach

Atrakcje Bielsko-Biała

Osoby, które miały okazję spędzić nieco więcej czasu w Beskidach, zwykle opowiadają o pobycie w Szczyrku albo Wiśle. Rzeczywiście są to miasta najpopularniejsze w tej części Polski i świetnie przygotowane na przyjęcie wielu turystów. Jednak ci, którzy zdecydują się na pobyt w zlokalizowanym w niedalekiej odległości mieście Bielsko-Biała, również nie będą narzekać na brak atrakcji.

Trasy rowerowe i piesze szlaki turystyczne

Bielsko-Biała to miasto położone w otoczeniu pasm Beskidu Śląskiego i Małego. Mieszkańcy miejscowości przywykli do widoku gór, jednak na turystach robią one ogromne wrażenie. W graniach administracyjnych miasta znajduje się aż siedemnaście szczytów górskich, do których prowadzą zróżnicowane szlaki turystyczne. Dzięki temu dobrze czują się tutaj zarówno zaprawieni w boju miłośnicy długich wędrówek, jak i ci, którzy preferują krótkie i stosunkowo łatwe trasy. Ci, którzy zamiast wędrować, wolą korzystać z jednośladów, powinni wybrać się na wycieczkę rowerową. Do wyboru są zarówno wąskie i kręte ścieżki rowerowe, jak i trasy łatwiejsze, na które stawiają m.in. rodziny z dziećmi.

Kolej linowa na Szyndzielnię

Jednym z najbardziej znanych szczytów górskich w Bielsku-Białej jest Szyndzielnia. Możliwości dotarcia na szczyt jest kilka. Wiele osób próbuje swoich sił podczas pieszej wędrówki, inni docierają do celu na rowerach. Istnieje także znacznie łatwiejszy i szybszy sposób – kolej gondolowa.

Kolej linowa na Szyndzielnię została zmodernizowana na przełomie lat 2016/2017 i dziś jest uznawana za najnowocześniejszą kolej gondolową w Polsce. Do dyspozycji turystów są 34 wagoniki, a co drugi wyposażono w specjalne uchwyty rowerowe. Wszystkie wagoniki są przystosowane do przewozu wózków dziecięcych czy też wózków inwalidzkich.

Dlaczego akurat Szyndzielnia? To właśnie tam znajduje się osiemnastometrowa wieża widokowa, z której można podziwiać piękno Beskidów, a przy dobrej pogodzie dojrzeć także Tatry. To tam znajduje się jedno z najpiękniejszych schronisk górskich w Polsce, w którym można odpocząć przed dalszą wędrówką bądź schronić się na czas niepogody.

Atrakcje Bielsko-Biała – nie tylko pobyt w górach

Pobyt w Bielsku-Białej nie musi wiązać się wyłącznie z wędrówką po górach. Warto zwiedzieć również zabytki, skosztować lokalnej kuchni, skorzystać z atrakcji przygotowanych z myślą o turystach. Na pewno warto udać się bielski  Rynek – prostokątny, pochylony ku wschodowi plac o wymiarach
82×43 m (główny plac Starego Miasta w Bielsku-Białej). Obecnie centralnym punktem miasta jest natomiast Plac Bolesława Chrobrego. Dominantą placu jest średniowieczny, wielokrotnie przebudowywany Zamek Książąt Sułkowskich, który stanowi największą i najstarszą budowlę zabytkową Bielska-Białej.

W mieście funkcjonują również liczne instytucje kultury. Najważniejszą jest Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, mieszczące się m.in. we wspomnianym wyżej Zamku Książąt Sułkowskich. Oprócz zamku turyści mogą zwiedzać Starą Fabrykę, Dom Tkacza oraz Fałatówkę. Nieco inną państwową instytucją kultury jest Studio Filmów Rysunkowych, w którym realizowano m.in. „Bolka i Lolka”, „Reksia” czy „Przygody Błękitnego Rycerzyka”.